czwartek, 6 sierpnia 2015

O etyce w sędziowaniu

Wobec sytuacji zaistniałej wobec składu komisji sędziowskiej na MP zacytuję Przepisy Ogólne PZJ:

Artykuł 50. KONFLIKT INTERESÓW
1.Osoby oficjalne mają obowiązek unikać wszelkich faktycznych lub potencjalnych konfliktów interesów. Muszą charakteryzować się neutralną, niezależną i spr
awiedliwą postawą względem zawodników, właścicieli koni, trenerów, organizatorów i innych władz, jak również umiejętnością pracy w zespole. Na podejmowane decyzje przez osoby oficjalne nie mogą mieć wpływu żadne kwestie finansowe ani osobiste, tak w sposób faktyczny, jak i domniemany.


2.Osoba oficjalna ma obowiązek powiadomić PZJ/WZJ o wszelkich przypadkach konfliktu interesów lub sytuacjach, które można za takie uznać.

4. Na zawodach nie mogą pełnić funkcji w zespole orzekającym komisji sędziowskiej:
4.1. członkowie rodzin (do drugiego stopnia pokrewieństwa) zawodników startujących w konkursie;
4.5. trenerzy, których zawodnicy startują w konkursie.


Już o tym kiedyś pisałem ale sytuacja się pogarsza. Środowisko jest zbulwersowane faktem i coraz częściej, a ostatnio już nagminnie, sędziowie orzekają wyniki w stosunku do swoich podopiecznych a nawet krewnych! Dochodzi do sytuacji, w których:
- zawodnicy rezygnują ze startów ponieważ nie chcą tracić czasu i pieniędzy na rywalizację w z góry nieuczciwych warunkach;
- kolejność zawodników na zawodach sędziowanych przez trenerów odbiega znacząco od wyników na zawodach ogólnopolskich, na których garnitur sędziów jest obiektywny.

Najbardziej niepokoi fakt, że zarzuty te dotyczą także sędziny, która jest członkiem komisji ujeżdżenia oraz zawodników, którzy znaleźli się w kadrze narodowej. 

Czy nie czas aby kolegium sędziów zajęło się analizą sytuacji i odpowiednim przeciwdziałaniem patologiom?
Co na to Rzecznik / Sąd Dyscyplinarny?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz