poniedziałek, 17 sierpnia 2015

O sędziach i sędziowaniu

To ci się stało ma Mistrzostwach Europy w Aachen było ważne. Zdarzenia, których byliśmy świadkami są przełomowe, ale czy przełomu początkiem się okażą, zobaczymy.

Pomimo wszystko musimy się zastanowić w jakim kierunki zmierza sędziowanie. Kim jest sędzia, jaka jest jego rola, zadania, odpowiedzialność.

Sędzia jako strażnik dobrostany konia
Czy sędziowie stanęli na wysokości zadania dopuszczając Totiego do startu? Internetowa burza i skrajne opinie nie powinny zmylić i oddalić nas od faktów: sędziowie trzykrotnie oglądali tego fenomenalnego konia, weterynarze dwukrotnie mieli wątpliwości, a ostatecznej ocenie postanowiono dopuścić konia, ponieważ zawsze nawet na rozprężalni może być wycofany, jeśli kulawizna się pogłębi. I był pod lupą, na rozprężalni wszyscy patrzyli co się dzieje żeby nie było kompromitacji.

Czy dobrze, że nie został wycofany? Moim zdaniem powinien być wycofany ale wtedy niemiecka kadra miałaby powód komentować, że odebrano jej szanse medalowe.

A zdrowie konia? Totilasa boli i boleć będzie. Do końca jego dni. Podobnie jak Edwarda wszystko boli. Wie to każdy jeździec i każdy sportowiec. To jest sport a nie nordic walking po lesie ...

Sędzia jako strażnik zasad ujeżdżenia
I tutaj myślę, że burzy już nikt nie zatrzyma. Mieliśmy konie bliskie ideałowi ujeżdżenia, i nie chodzi mi o Valegro. Mieliśmy Gala i jego robocika. Mieliśmy konie udające wszystko co się da, od piafów po kłus wyciągnięty czy piruety.
Mój niesmak budzi fakt, że taki sam wadliwy ruch, identyczny u zawodnika z dużym nazwiskiem oceniany jest na 8-7,5 a u tego z mniej znanym na 6,5 czy 6. I z takim traktowaniem zawodnicy i publiczność chce walczyć. Proszę zobaczcie dwumetrowe piruety Valegro oceniane na ponad 90%! Zobaczcie piaf Nip Tucka czy kłus wyciągnięty Johnsona. To nie tak oceny za te ruchy powinny wyglądać ...

Sędzia musi być odważny
Sędzia musi być pewny, sędzia musi być szybki, sędzia musi znać na pamięć przepisy, sędzia musi być UCZCIWY WOBEC ZAWODNIKÓW! Wszystkich zawodników, nie tylko tych na szczycie. Wszyscy zawodnicy ciężko pracują na swoje wyniki. Nie wolno promować efektownego oszustwa kosztem rzetelnego dążenia do celów dyscypliny. To jest brak uczciwości i brak odwagi, który dyskwalifikuje sędziego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz